Srpen 2010

Co znamená výraz BAHAADURI?

15. srpna 2010 v 12:19 | Juliana |  2x týdně nové hindské slovo
Výraz číslo 32: bahaaduri  बहादुरी

vyslovujeme bahadúri
znamená statečnost

Usnu a už se nevzbudím

15. srpna 2010 v 12:10 | Juliana | 
Hurá!Konečně jsem se sem dostala.O třičtvrtě na jednu v noci jsem přišla z brigády.O půl páté mě vzbudila bouřka a musela jsem vypnout všechno ze zásuvky.To samé o pět hodin později.Takže výsledek.Jsem unavená.Taky jsem se nemohla dlouho dostat na net,protože se nechtěl probudit.
Vidím,že je tu mrtvo.Za celou tu dobu nemám v mailové schránce ani jednoho maila,což mě trochu mrzí,ale přežiju to.Celý zítřek se na net nedostanu,protože od rána do pěti budu v knihovně a od sedmi do noci na brigádě.Tak sem musím hodit aspoň tento článek.
V pátek jsem měla na praxi úspěch s bižuterií.Utržila jsem 450 Kč.A mamka mi polovinu z toho nechala.To znamená,že pomalu,ale jistě budu mít konečně peníze na sluchátka do mptrojky.
Chci,aby mi je koupil taťka,abych nevybrala nějaké šmejdy. 
Několik dní už mám na poště knížku Sever a Jih.Ale to mi momentálně není k ničemu,protože nemám možnost se tam dostat.Mamce to dát nechtějí,jako kdyby to bylo nevím co.Jen do vlastních rukou.Ach jo.
Vůbec netuším,jak se budu tyto dva následující dny cítit.V podstatě lze říct,že budu dělat celý den.Částečně i v noci.Takže na blogu se neukážu a návštěvnost půjde dolů.Ale s tím nic neudělám.Praxi absolvovat musím a vydělávat taky musím.
Kdosi mi nedávno řekl,že jsem pracant.Já sice tvrdila,že to není pravda,ale začínám si myslet,že na tom trochu pravdy je.Odjakživa radši pomáhám jinde.Doma se mi ale nechce.Mamka by mohla vyprávět.
S tou mojí smlouvou ke knihovnické praxi je to na dobré cestě.V pátek mi volali do knihovny,že už se smlouva konečně dává dohromady a musela jsem jim dodat pár údajů o sobě.Už je to snad v pořádku.Paní doktorka mě nezklamala a vyřídila to.
Takže se mějte krásně a občas si na mě vzpomeňte a něco mi napište.Budu ráda,když budu mít později na co odpovídat.

Co znamená výraz AVISHWAAS?

11. srpna 2010 v 19:15 | Juliana |  2x týdně nové hindské slovo
Výraz číslo 31: avishwaas  अविश्वास

vyslovujeme avišvás
znamená nedůvěra

Šílený den s dobrým koncem

9. srpna 2010 v 20:54 | Juliana | 
Někdo mi asi dneska držel pěsti málo nebo příliš.To se nedozvím,ale nějakou příčinu to všechno mít muselo.Ráno jsem vstávala v půl šesté,abych stihla v klidu autobus v 6:24.Pomalu jsem se nasnídala,vypravila a trochu pokecala s mamkou.Když jsem si čistila zuby a chystala se na záchod,blesklo mi hlavou,že autobus nejede od našeho,ale vlastně až od kostela.To byly fofry.Na záchod jsem se už nedostala a letěla jsem.Měla jsem asi 9 minut na cestu.Zuby jsem taky dvakrát nevyčistila,nezbýval čas.
Na zastávku jsem přišla asi 2 minuty před plánovaným odjezdem autobusu.Na lavce seděla jedna starší paní.Jinak nikde nikdo.Dvě minuty utekly rychle,ale nic se nedělo.Tak jsem netpělivě čekala dál.Jenže ono pořád nic.Pak mi volala na mobil mamka.Řekla jsem jí,že autobus jaksi nejede.Sice měl jet za čtvrt hodiny další,jenže už nemám šanci stihnout vlak.Mamka byla nervózní i za mě.Prostě jsem se rozhodla,že pojedu těch 6.44 a risknu to.Jenže smůla.Vlak mi měl jet 7.19 a já dojela na autobusák v 7.20.Tak už jsem na vlakáč ani nijak nespěchala.A to byla chyba největší.Když jsem šla do haly koupit si jízdenku,můj vlak ještě stál na nástupišti.Měl pět minut zpoždění.Ale to mi bohužel k ničemu nebylo,jelikož bez jízdenky naskočit nemůžu.A tak mi zdrhl.
U okénka jsem řekla,že chci jízdenku do stanice Opava-východ.Dala jsem paní  přes 420 Kč.Bohužel přes prázdniny nevedu studentskou slevu.A ta paní mi řekla,že jsem jí dala moc.Že to stojí jen 235 Kč.Pak mě docvaklo,že jsem v té nervozitě kvůli zdrhnutí vlaku zapomněla zmínit,že chci zpáteční jízdenku.A tak ji musela tisknout znovu.
Další vlak mi jel okolo třičtvrtě na osm.Takže vlastně za chvíli.Ale i tak mi to již všechno narušilo.Navíc jsem se dostala jen do Přerova.Ve vlaku se mnou v kupé seděla tříčlenná rodina.Zrovna jeli do Olomouce na několikadenní výlet.Já jim jen tiše záviděla.Pokoušela jsem se ještě učit,ale zajímavější mi přišlo poslouchat jejich rozhovor.
V Přerově mě čekalo další nemilé překvapení.Zjistila jsem,že další vlak směr Ostrava-Svinov jede až za hodinu.Byla jsem se přesvědčit u okénka.Bohužel to byla pravda.Jenže za hodinu jsem měla být na písemné zkoušce.A teď mě polilo horko.Chtělo se mi hrozně nadávat.A taky jsem to i udělala.Bohužel to nemělo ten pravý účinek.Nebylo totiž kolem komu nadávat a já musela zuřit potichu.I tak si museli lidé kolem myslet,že jsem asi trochu mimo.
Už jsem to nevydržela,vzala do ruky mobil a volala školní sekretářce.Té jsem se zpočátku nedovolala.Zvedl to nakonec někdo jiný s tím,ať zavolám později,že paní sekretářka má obsazeno.Fajn.Tak jsem se obrnila trpělivostí a chvíli počkala.Nakonec jsem se dovolala a vysvětlila jí svoji situaci.Chtěla jsem po ní číslo na pana magistra M.,co jsem u něj měla dělat tu zkoušku.A ona na to,že si není jistá,zda může dávat studentům telefonní čísla na mobil.Další fajn.
Nakonec ale řekla,že mu sama zavolá,že budu mít zpoždění.Ať to bere v potaz.Už jsem se totiž z termínu nemohla odepsat a ani jsem na jiný jít nemohla kvůli praxi v knihovně.
Čekala jsem půl hodiny a pak jsem tam opět volala.Chtěla jsem vědět,jestli teda o mě ví.A zase mi to vzala ta druhá paní.Tak jsem jí zopakovala to samé a ona mě nakonec přepojila na vrátnici,kde jsem řekla,ať oznámí panu magistrovi,že přijedu kvůli zpoždění pozdě na zkoušku.
Tak jo.Trochu jsem se uklidnila.Ale nervozita a netrpělivost ve mě pomalu narůstaly.Vlak měl jet ještě asi za 15 minut.Připadala jsem si jako hysterka,když jsem po hale pochodovala ze strany na stranu.Bohužel já jsem hrozný nervák a vidím problémy i tam,kde vlastně ani nejsou nebo jsou jen malé.
Konečně se na tabuli objevilo nástupiště,odkud jsem měla odjet.Tak jsem se ocitla ve vlaku.Jenomže tam mi došlo zase to,co jsem na té tabuli přehlédla.A totiž,že se jedná o vlak osobní.A to bohužel znamenalo další zpoždění.Ach jo.
V Suchdole nad Odrou jsme nějak podezřele dlouho stáli a pak nám bylo řečeno,že tu budeme trčet ještě asi čtvrt hodiny.Já začínala chytat ještě většího nerva.byla tu ještě jedna možnost.Mohli jsme si přestoupit na rychlík,který měl přijet za několik minut.Tak jsem to využila.Lepší než nečinně sedět ve vlaku,který se nehne.
Jenže ten rychlík taky nabral určité zpoždění.Nakonec jsem ale konečně přijela do Svinova.Odtud byl už jen "krůček" od Opavy.Tam jsem však ještě musela počkat dvacet minut.A zase jsem pokračovala osobákem.Děs.
Když jsem se ocitla na vrátnici a zeptala se,jestli tam pan magistr ještě je,řekli mi,že není.A to byl vrchol.Letěla jsem na záchod a tam jsem vybuchla.Už jsem toho prostě měla dost.Po několika minutách jsem se uklidnila a zašla jsem za tou paní sekretářkou.Ta zrovna telefonovala a tak jsem musela dnes už po několikáté čekat.
Nakonec jsem řekla kdo jsem a jestli to vše vyřídila.Říkala že jo.Pan magistr to prý vzal úplně v pohodě.Stává se často,že kvůli zpoždění vlaků se studenti nestihnou dostavit včas.To mě mělo uklidnit.Ale já byla už tak vystresovaná,že mi to vlastně nepomohlo.
Chtěla mu zavolat,že už jsem tu,ale nějak se nemohla přes svoji pevnou linku dovolat.Tak chvíli zase řešila tento problém.Až nakonec vzala mobil a zavolala mu znovu.Hned se dovolala.Pan magistr říkal,že za chvíli přijde.Pravděpodobně byl na obědě.
Já se cítila hrozně.Měla jsem pocit,že nemám jen okno,ale dokonce i výkladní skříň.Začínala jsem mít obavy,že tu zkoušku neudělám.Ale já ji dát musela,protože to byl předmět z prváku.Jinak bych vyletěla a pracák by měl dalšího člověka v hrsti.
Měla jsem počkat u počítačové učebny M11.Tam stály nachystané další studentky.Šly taky k panu magistrovi,ale na nějaký počítačový předmět.Taky jim nebylo co závidět.
Dostala jsem zadání.Myslela jsem,že mě na místě už asi porazí,když jsem viděla ty děsné otázky,o kterých jsem neměla skoro ani páru.A to jsem se naučila spoustu důležitých věcí.
Dostalo se mi vysvětlení těch sedmi otázek a oznámení,že je to pouze z prezentací,co nám posílal na školní mail.Já hleděla jak puk,protože jsem od poslední přednášky ty prezentace neviděla.Učila jsem se z literatury z knihovny a něco jsem našla na netu.
Pak jsem na chvíli osaměla s další studentkou,co byla na potítku.Složku s mými poznámkami jsem si nechala na stole a teď jsem to využila.Aspoň k jedné otázce jsem něco opsala.Pak jsem začala vařit z vody.Když se ozvala ta holka,sedící skoro vedle mě,jestli chci něco poradit.To bylo super.Dvě krátké otázky byly v suchu,plus ta moje opsaná.Když mělo dojít na další radu,vešel pan magistr s kávou a usedal na své místo.Od té doby jsem byla odkázaná jen sama na sebe.
A tak jsem lovila v paměti,zatímco ostatní holky se střídaly při zkoušení.
Nakonec jsem u jedné otázky psala i to,co po mě vůbec nkdo nevyžadoval,i když vlastně to k tématu bylo.Chtěla jsem se nějak zachránit,když už jsem se dostala až sem.K otázce číslo tři a sedm jsem nenapsala ani čárku.
Pan magistr vyzkoušel už několik studentek a pak se zeptal,jak jsem na tom.Řekla jsem,že tam toho moc nemám a že to potřebuju opravit hned,protože musím vědět kvůli praxi,jestli se mám zapsat na opravný.Tak se začetl.Moc se mu to nezdálo.Řekla jsem,že jsem se z prezentací vůbec neučila,protože jsem měla nefunkční zavirovaný počítač.Nakonec z něho vylezlo,že to na trojku,čili E,stačí.On se nade mnou smiloval.Kdyby věděl,jak jsem na něj od rána nadávala.Zachoval se úplně skvěle a já jsem mu za to vděčná.Tento předmět je za 5 kreditů.
Byla jsem tak šťastná.Asi třikrát jsem mu poděkovala,protože jsem už ani nevěděla,co vlastně říkám.Byla jsem úplně mimo,protože tak dobrý konec jsem fakt po tom všem nečekala.Zavolala jsem mamce a ta byla šťastná jak blecha.Moc mi to přála.
Ve vlaku směr domov jsem měla delší dobu kupé sama pro sebe.Tak jsem si zapnula na mobilu hindské písničky (na mptrojce pořád nemám nové funkční sluchátka) a začala jsem po svém relaxovat.Snažila jsem se i zpívat,kde jsem znala text.Bylo mi jedno,jestli mě někdo slyší.Vlastně přes ten hluk ve vlaku to ani nebylo možné.Dokonce jsem si i trochu zatancovala.Hýbala jsem se do rytmu.Pak bohužel kdosi nastoupil,ale poslouchala jsem dál.Musela jsem to napětí ze sebe shodit.Domů jsem přijela o půl šesté.Přivezla jsem se skoro až k baráku.
Obdivuju čtenáře,kteří se dostali až sem.Já myslela,že už mi upadnou ruce.
Zítra mi začíná knihovnická praxe,tak jsem zvědavá,co tam vůbec po mě budou chtít.
Bohužel vstávám celý týden o půl šesté.Ach jo.
Doufám,že se vaše mínění o mě po tomto článku nezhorší.Prostě už jsem od přírody trochu nervák.Máme to v rodině.Nemůžeme za to.
Mějte se moc krásně.

Jaká byla návštěvnost?

9. srpna 2010 v 18:33 | Juliana |  Návštěvnost blogu
Návštěvnost za minulý týden (2.8. 2010 - 8.8. 2010) je:
Pondělí: 29
Úterý: 30
Středa: 34
Čtvrtek: 19
Pátek: 22
Sobota: 21
Neděle: 16

Celkem: 171

Díky moc.

Budu mít Sever a Jih

8. srpna 2010 v 21:31 | Juliana | 
Tak mi to vyšlo!Přišla jsem sice o osm dílů,ale alespoň jsem díky taťkovi mohla vidět poslední dva díly seriálu Sever a Jih.Škoda,že už je konec,moc se mi to líbilo.Ale udělala jsem si dnes ještě další radost.Objednala jsem si v internetovém antikvariátu knížku.Takže budu mít příběh z občanské války pěkně ve své knihovně.Myslela jsem na to už dlouhou dobu,ale potřebovala jsem si vydělat.Jelikož mám tento měsíc brigádu,konečně jsem si to mohla splnit.A postupně si doobjednám všech sedm dílů.Už se nemůžu dočkat!!

Konečně!!

7. srpna 2010 v 21:11 | Juliana | 
Tak jsem se dočkala.Ode dneška máme zase v pořádku všechny televizní stanice.Již několik týdnů jsme měli programy kódované a už mě to pomalu přestávalo bavit.A nejvíc mě mrzel fakt,že jsem nemohla sledovat seriál Sever a Jih na Joj plus.
Taťkovi se to sice řeklo už před delší dobou,ale měl spoustu práce.Dával dohromady zábradlí na zakázku.Až dnes se s tím začalo něco dělat.
Odjel ke svému známému Zdeňulovi,jak mu taťka říká,aby to vyřešil.Zdeňula je totiž přes televize.Já jej znám díky taťkovi už spoustu let.Když byl nějaký problém,často jsem za ním jezdívala s taťkou.Bývalo to fajn.
Mamka dnes byla naštvaná,protože taťka odjel ještě nějakou dobu před obědem a když se vrátil a mamka mu chtěla dát jídlo,oznámil jí,že ještě musí zpátky ke Zdeňulovi.To se mamce nelíbilo,protože taťka od rána nic nejedl.Nechtělo se mu poslouchat její poznámky,tak hned vyrazil.Ale mě ty její řeči bohužel neminuly.Ale to už je fuk.Taťka se naobědval o půl čtvrté a pak jsme se pustili do štelování satelitu,abychom chytili signál.
Mamka seděla u televize,taťka vylezl na střechu a já stála ve střešním okně a hlásila jsem,jak to vypadá.Mamka na mě volala procenta kvality a úrovně.Musely dosáhnout alespoň 70,aby vůbec nějaký signál byl a my se mohli v klidu dívat na televizi.Po větším množství pokusů se to jakž takž podařilo.Taťka musel několikrát slézt a opět na střechu vylézt,ale stálo to za to.
Zdeňula mu do toho zařízení,nevím,jak se tomu říká,přidal ještě spoustu dalších stanic.Předtím jsme byli napojení na družici Thor a teď na Astru.Tak chytáme asi něco pod 500 stanic.O tom se mi ani nesnilo.Ale vlastně je to úplně zbytečné.Někdy to však může být užitečné.Dokonce se tam objevilo i spoustu stanic s erotickou tématikou.To si taťka užije.
Jen malá chybička se vloudila.Obraz má takovou divnou nazelenalou barvu.Ale taťka říkal,že to později spraví.To je už úplná maličkost.
Takže se zítra mrknu na další dva díly Severu a Jihu.Konečně!Uteklo mi už osm dílů a to je víc jak dost,když pomyslím na to,že během každého dílu se děj posune o nějakou dobu dál.
Snad ještě druhá řada neskončila.To se dozvím.
Ale hlavně že zase máme funkční televizi.

Teresa Lisbon

6. srpna 2010 v 22:46 | Juliana |  Moje videa
Tak jsem se rozhodla stvořit další,v pořadí již třetí video.U seriálu Mentalista jsem zůstala,ale tentokrát bude hlavní aktérkou Lisbonová.
Veškeré fotky ve videu jsem dělala sama.Efekty pak udělaly svoje.Snad se vám to bude líbit.
Ve videu zazní písnička Mienteme od Davida Bisbala a Eleny Gadel.
Přeji příjemnou zábavu.


Volný čas - Free time

5. srpna 2010 v 22:51 | Juliana |  Opakujeme angličtinu
Things you can do at home   Co můžeme dělat doma

get a video - vypůjčit si videokazetu
listen to music - poslouchat hudbu
play computer games - hrát počítačové hry
read books and magazines - číst knihy a časopisy
watch TV - dívat se na televizi

Going out  Jdeme ven

go for a run - zaběhat si
go shopping - nakupovat
go to a café/a bar/the pub - jít do kavárny/baru/hospody
go to a club - jít do klubu
go to a concert - jít na koncert
go to the cinema - jít do kina
go to the theatre - jít do divadla

Outdoor activities  Co můžeme dělat venku

go sailing - plachtit
have a picnic - uspořádat piknik
go climbing - lézt po skalách
go for a walk - jít na procházku
go skiing - zalyžovat si
take the dog for a walk - projít se se psem

O výslovnost si pište do komentářů.Tedy jen začátečníci.

Co znamená výraz LEKHAK?

4. srpna 2010 v 20:35 | Juliana |  2x týdně nové hindské slovo
Výraz číslo 30: lekhak  लेखक  

vyslovujeme lekhak
znamená spisovatel

P.S. prosím,hlasujte ještě v anketě:Kterou rubriku nejraději čtete? pod článkem Malý průzkum
(poslední červencový článek).
Zatím vás hlasovalo pouze sedm a jistě víte,že z toho se moc závěrů vyvodit nedá.
Moc děkuji.

Mentalista

3. srpna 2010 v 23:12 | Juliana |  Moje videa
Tak jsem před chvílí vytvořila další video.Nějak se mi to začalo líbit a tak jsem se do něj pustila.Moje druhé video jsem věnovala seriálu Mentalista.Mám to však v angličtině,aby mohli číst i ostatní.
Jak se vám líbí?Opět malé nahlédnutí do mamčina obchůdku

2. srpna 2010 v 18:10 | Juliana |  BIŽUTERIE
obchůdek s bižuterií
obchůdek s bižuterií
obchůdek s bižuterií
obchůdek s bižuterií
obchůdek s bižuterií
Přece jsem vám slíbila další fotky z obchůdku.Tak se pořádně rozhlédněte.

Návštěvnost

2. srpna 2010 v 11:56 | Juliana |  Návštěvnost blogu
Návštěvnost za minulý týden (26.7. 2010 - 1.8. 2010) je:
Pondělí: 29
Úterý: 29
Středa: 42
Čtvrtek: 49
Pátek: 36
Sobota: 39
Neděle: 23

Celkem: 247
Opět vám chci poděkovat,že chodíte na můj blog a taky za to,že jste mi hlasovali v anketě,kterou rubriku nejraději čtete.Moc z vás zatím nehlasovalo,ale věřím,že se ještě někteří přidáte.
Anketu najdete u článku s názvem Malý průzkum.
Podle dočasných výsledků vás nejvíce zajímá má nejosobnější rubrika,jež nese název "Já".
Velice mě těší,že se o mě zajímáte.
S radostí a s velkou chutí budu pracovat na dalších článcích.
Vaše blogerka Juliana

Vražda golfovou holí-prvních několik záběrů

2. srpna 2010 v 2:25 | Juliana |  Mentalista - fotky
Tyhle fotky zobrazují první vteřiny 1.dílu Mentalisty.Souvisí s mými dvěma články s názvem Vražda golfovou holí.Slouží jako taková ilustrace k nim.
Fotky jsem dělala sama,takže prosím kopírovat jen se ZDROJEM!!!
Nejsou sice nejkvalitnější,ale snaha byla.Líp mi to nebylo dovoleno.

www.hindstina.blog.cz
www.hindstina.blog.cz
www.hindstina.blog.cz

www.hindstina.blog.cz

www.hindstina.blog.cz

www.hindstina.blog.cz
To je opravdu jen pár záběrů z prvních 15 vteřin pilotního dílu Mentalisty.
Postupně přidám další.